Projekt Wisłoujście

Załoga

Twierdza Wisłoujście funkcjonowała w czasie wojny i pokoju, wśród garnizonowych obowiązków toczyło się zwykle życie osady.

Pomimo ciężkiej codziennej służby i szerzących się chorób, załoga Twierdzy Wisłoujście i członkowie ich rodzin bawili się na festynach i uczestniczyli w różnych uroczystościach. Wizytacje znanych i możnych osobistości urozmaicały ich codzienną prozę życia. Armatnimi salwami witano wielkie okręty oraz świętowano m.in. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zielone Świątki, przede wszystkim Nowy Rok. Natomiast salwą z muszkietów chętnie fetowano wizytacje urzędników gdańskich. Z okazji wizytacji w fortalicji dostojników, w Twierdzy Wisłoujście organizowano wystawne uroczystości, na stołach pojawiały się najlepsze wina i kulinarne specjały.

Obecnie Projekt Twierdza Wisłoujście skupia się na okresach historycznych: 

  • XVI w.: Oblężenia roku 1577 r., kiedy załoga Twierdzy Wisłoujście dzielnie i skutecznie odparła ataki wojsk dowodzonych przez króla Stefana Batorego.
  • XVII w.: Twierdza Wisłoujście jako baza królewskiej floty wojennej. Epizod znany jest dzięki wydarzeniom z poranka 28 listopada 1627 roku – bitwie morskiej stoczonej na redzie Gdańska pomiędzy flotą polską a eskadrą okrętów szwedzkich.
Maciej

Wsparcie

Nie patyczkuj się z sobą, załóż konto w mediach społecznościowych i wspieraj nas przez: