Projekt Wisłoujście

Wisłoujście 1734 – informacje dla uczestników PL – wydarzenie odwołane.

UWAGA!
W związku z działaniami ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 wydarzenie „Wisłoujście 1734” zostało anulowane. Dziękujemy wszystkim za wsparcie oraz dotychczas włożony trud w organizację.  

Wisłoujście 1734 to piąta edycja organizowanego przez nas wydarzenia, tym razem po „Wisłoujście 1577” czas na XVIII wiek: wojny w obronie polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego, a ściśle: oblężenia Twierdzy Wisłoujście. Ważną częścią widowiska odzwierciedlającego kolejne wydarzenia historii Twierdzy Wisłoujście jest również odtwarzanie klimatu i kultury dawnego Gdańska.

Całe wydarzenie rekonstrukcyjne odbywać się będzie w Twierdzy Wisłoujście – oddziale Muzeum Gdańska, unikatowym zabytku fortyfikacyjnym w skali światowej, którego początki sięgają nawet XV w. W tych latach pełniła rolę latarni morskiej, punktu kontroli statków wchodzących na Wisłę, bazy floty i przede wszystkim zewnętrznego garnizonu wojsk miejskich Gdańska.

Współorganizatorami wydarzenia są: Projekt Wisłoujście, Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk, Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Regiment Pieszy Koronny Królewicza.

Informacje na bieżąco podawane są na liście komunikacyjnej Facebook:

Wisłoujście 1734 – Reenactment Groups PL / ENG

Podstawowe Informacje dla uczestników:

  1. Wydarzenie odbywa się w dniach 3-5 (piątek-niedziela) lipca 2020 roku; Można przyjechać kilka dni wcześniej i wyjechać później;
  2. W piątek (3 VII) odbędzie się parada uczestników w starej części miasta (zapewniamy transport), w sobotę (4 VII) bitwa oraz działania edukacyjne.
  3. Datowanie ubioru i ekwipunku  1690-1750.
  4. Oferujemy możliwość noclegu:
  • We własnych namiotach na bastionach fortu. Nie zapewniamy namiotów.
Fort Carre Twierdzy Wisłoujście
Obóz na Bastionie Ostroróg – Wisłoujście 1628 (Fot. M.Krukiewicz, Kompania Sarmacka)
Obóz na Bastionie Ostroróg – Wisłoujście 1628 (Fot. M.Krukiewicz, Kompania Sarmacka)
Obóz na Bastionie Ostroróg, Wisłoujście 1628 (Fot. M.Krukiewicz, Kompania Sarmacka)
  • W pomieszczeniach koszar. Pomieszczenia są puste, można je zaaranżować wg własnego pomysłu. Kwaterowanie odbywać się będzie grupowo (po kilka osób na pomieszczenie) na podstawie zgłoszeń w formularzu rejestracyjnym
Koszary (Fot. M.Krukiewicz, Kompania Sarmacka)
Koszary, Wisłoujście 1628 (Fot. M.Krukiewicz)
  • Dla osób, które planują zaprezentować stanowiska warsztatowe lub inne udostępniane do zwiedzania dla turystów oferowane będą pomieszczenia parterowe kamienic
Kamienice Fortu

4. Na miejscu dostępne będzie drewno i słoma. Jest jedno palenisko na dziedzińcu Fortu, rozpalanie następnych jest możliwe na przenośnych paleniskach i za zgodą organizatora.

5. W Forcie jest toaleta z umywalkami. Dodatkowo od 4 lipca (czwartek) do 8 lipca (poniedziałek) dostępny będzie kontener sanitarny z prysznicami i umywalkami.

Kontener sanitarny

6. Podczas bitwy zapewniamy pirotechnikę oraz zaopatrzenie dla muszkieterów. Niezbędne będzie zapoznanie się z wymogami bezpieczeństwa.

7. Możliwy jest udział jednostek nawodnych (małe żaglowce) podczas inscenizacji.

8. Żołdy: Przewidziane jest 200 miejsc po 100 zł / os.; Warunek: osoba pełnoletnia, pełne uczestnictwo w programie wydarzenia w piątek (3 lipca) oraz sobotę (4 lipca) oraz aktywne uczestnictwo tzn. jeśli postać nie jest zaangażowana na polu bitwy, wówczas pomaga w kuchni lub prowadzeniu warsztatów.

9. Wyżywienie: zapewniamy posiłek z kuchni polowej w piątek popołudniem, sobotę rano oraz produkty na wieczorną biesiadę sobotę wieczorem. Dodatkowo woda na czas parady w mieście i podczas bitwy.

Rejestracja Uczestników (lista zamknięta)

Głównym Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Gdańska

przedstawicielem organizatora i głównym koordynatorem jest:
Maciej Flis, tel. +48 512418731

Wsparcie

Nie patyczkuj się z sobą, załóż konto w mediach społecznościowych i wspieraj nas przez: