Projekt Wisłoujście

Wisłoujście 1577 – informacje dla uczestników PL

Wisłoujście 1577 to już czwarta edycja organizowanego przez nas wydarzenia, tym razem po „Wisłoujście 1628” przenosimy się do realiów XVI wieku, wojny Rzeczpospolitej z Gdańskiem, a ściśle: ataku na Twierdzę Wisłoujście. Ważną częścią widowiska odzwierciedlającego kolejne wydarzenia historii Twierdzy Wisłoujście jest również odtwarzanie klimatu i kultury dawnego Gdańska.

Całe wydarzenie rekonstrukcyjne odbywać się będzie w Twierdzy Wisłoujście – oddział Muzeum Gdańska. Unikatowym przykładem nadmorskiej Twierdzy pierwszej połowy XVII wieku.

Najbliższa edycja Bitwy Twierdzy Wisłoujście przedstawiać będzie epizod walk o Wisłoujście w 1577 roku. Dotychczas: w 2016 roku budowaliśmy ją w oparciu o grupy członkowskie Rebel Regiment. Od 2017 staramy się aby jednoczyła ona pasjonatów XVI-XVII wieku, w której uczestniczyły już formacje z Polski, Wlk Brytanii, Finlandii, Ukrainy i Czech.

Link do listy komunikacyjnej na Facebook: Weichselmünde 1577 – Danzig Rebellion -tylko dla rekonstruktorów

Relacja z „Wisłoujście 1628” z 2018 r.:

Informacje dla uczestników:

  1. 5-7 (piątek-niedziela) lipca 2019 roku; Można przyjechać kilka dni wcześniej i wyjechać później;
  2. W piątek (5 VII) odbędzie się parada uczestników w starej części miasta (zapewniamy transport), w sobotę (6 VII) bitwa oraz działania edukacyjne.
  3. Datowanie ubioru i ekwipunku  1550-1605.
  4. Oferujemy możliwość noclegu:
  • We własnych namiotach na bastionach fortu. Nie zapewniamy namiotów.
Obóz na Bastionie Ostroróg (Fot. M.Krukiewicz, Kompania Sarmacka)
Obóz na Bastionie Ostroróg (Fot. M.Krukiewicz, Kompania Sarmacka)
Obóz na Bastionie Furta Wodna (Fot. A.Kuźmiński)
  • W pomieszczeniach koszar. Pomieszczenia są puste, można je zaaranżować wg własnego pomysłu. Kwaterowanie odbywać się będzie grupowo (po kilka osób na pomieszczenie) na podstawie zgłoszeń w formularzu rejestracyjnym
Koszary (Fot. M.Krukiewicz, Kompania Sarmacka)
Koszary (Fot. M.Krukiewicz)
  • Dla grup zagranicznych  przyjeżdżających bez sprzętu obozowego dostępne będą pomieszczenia kamienic na pierwszym piętrze
Kamienice Fortu
  • Dla osób, które planują zaprezentować stanowiska warsztatowe lub inne udostępniane do zwiedzania dla turystów oferowane będą pomieszczenia parterowe kamienic

4. Na miejscu dostępne będzie drewno i słoma. Jest jedno palenisko na dziedzińcu Fortu, rozpalanie następnych jest możliwe na przenośnych paleniskach i za zgodą organizatora.

5. W Forcie jest toaleta z umywalkami. Dodatkowo od 4 lipca (czwartek) do 8 lipca (poniedziałek) dostępny będzie kontener sanitarny z prysznicami i umywalkami.

Kontener sanitarny

6. Podczas bitwy zapewniamy pirotechnikę oraz zaopatrzenie dla muszkieterów. Niezbędne będzie zapoznanie się z wymogami bezpieczeństwa.

7. Zapewniamy udział jednostek nawodnych (małe żaglowce) podczas inscenizacji.

8. Żołdy: Przewidziane jest 300 miejsc po 70 zł / os.; Warunek: osoba pełnoletnia, pełne uczestnictwo w programie wydarzenia w piątek (5 lipca) oraz sobotę (6 lipca) oraz aktywne uczestnictwo tzn. jeśli postać nie jest zaangażowana na polu bitwy, wówczas pomaga w kuchni lub prowadzeniu warsztatów.

9. Wyżywienie: zapewniamy posiłek z kuchni polowej w piątek popołudniem, sobotę rano oraz produkty na wieczorną biesiadę. Dodatkowo woda na czas parady w mieście i podczas bitwy.

Rejestracja Uczestników

Głównym Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Gdańska, Fundacja Gdańska oraz Projekt Wisłoujście, przedstawicielem organizatora i głównym koordynatorem jest:
Maciej Flis, tel. +48 512418731

Wsparcie

Nie patyczkuj się z sobą, załóż konto w mediach społecznościowych i wspieraj nas przez: