Projekt Wisłoujście

Wisłoujście 1628/2024 – Informacje dla grup rekonstrukcji historycznych

Nie pytaj w kółko o to samo, sprawdź wszystkie informacje o tegorocznym Wisłoujściu 1628 tutaj!

Wisłoujście 1628 to szósta edycja organizowanego przez nas wydarzenia, tym razem wchodzimy w rolę wojsk Rzeczpospolitej oraz miasta Gdańska, załogi Twierdzy Wisłoujście w obliczu zagrożenia szwedzkiego w XVII w. Ważną częścią wydarzenia jest również odtwarzanie klimatu i kultury dawnego Gdańska.

Gdzie: Twierdza Wisłoujście – oddział Muzeum Gdańska, Ul. Stara Twierdza 1, 80-551 Gdańsk
Kiedy: 5-7 lipca 2024 r.
Kontakt: Maciej Flis, tel. +48 512 418 731, e-mail m.flis@muzeumgdansk.pl

Link do rejestracji: Rejestracja uczestników / Event Registration

Całe wydarzenie odbywać się będzie w Twierdzy Wisłoujście – oddziale Muzeum Gdańska, unikatowym zabytku fortyfikacyjnym w skali światowej, którego początki sięgają nawet XV w. W XVII wieku fortyfikacja pełniła rolę latarni morskiej, punktu kontroli statków wchodzących na Wisłę, bazy floty i przede wszystkim zewnętrznego garnizonu wojsk miejskich Gdańska.

W 2024 r. przetestujemy nową formę wydarzenia, tym razem spróbujemy wspólnie odtworzyć działanie załogi fortyfikacji w czasie pokoju i zagrożenia. Podzielimy was na dziesięć rot garnizonu twierdzy (zgodnie z regulacją z tego okresu), rodziny zamieszkujące fortyfikacje, wojska królewskie, szwedzkie oraz przydzielimy role: oficerów – Rottmeister, wachtowych milicji obywatelskiej miasta, twierdzowego pisarza, chorążego, kapelana lokalnej parafii, ochmistrzyni zawiadującą pracą przy kuchni, pomoce kuchenne, felczera i chirurga, wachtowych pełniących warty, rzemieślników oraz markietanów oferujących swoje usługi załodze fortu.

Dotychczasową bitwę realizować będziemy w formie potyczek treningowych na terenie znanym wam z poprzednich edycji. Brane pod uwagę są również alarmy całej załogi fortu, jeśli siły wroga podejdą pod mury twierdzy.

Współorganizatorami wydarzenia są: Projekt Wisłoujście, Kompania Kaperska, Rebel Regiment, Polish Regiment, Polský svaz z.s. i inni (dodam, jak potwierdzą udział).

Informacje na bieżąco podawane są na liście komunikacyjnej Facebook:

Facebook: Wisłoujście 1628/2024 – Reenactment Groups PL / ENG

Podstawowe Informacje dla uczestników:

  1. Wydarzenie odbywa się w dniach 5-7 (piątek-niedziela) lipca 2024 roku; Jest opcja przyjazdu wcześniejszego i późniejszego wyjazdu;
  2. W piątek (5 VII) odbędzie się kwaterowanie uczestników, w sobotę (4 VII) główna część wydarzenia.
  3. Datowanie ubioru i ekwipunku  1590-1640.
  4. Oferujemy możliwość noclegu:
  • We własnych namiotach na bastionach fortu oraz w lesie na Szańcu Wschodnim. Nie zapewniamy namiotów.
  • W pomieszczeniach koszar. Pomieszczenia są puste, można je zaaranżować wg własnego pomysłu. Kwaterowanie odbywać się będzie grupowo (po kilka osób na pomieszczenie) na podstawie zgłoszeń w formularzu rejestracyjnym.
  • Dla osób, które planują zaprezentować stanowiska warsztatowe, rzemieślnicze lub inne udostępniane dla turystów oferowane będą pomieszczenia parterowe kamienic.
Obóz namiotowy na Bastionie Ostroróg – Wisłoujście 1628 (Fot. M.Krukiewicz, Kompania Sarmacka)
W formularzu rejestracji opcja „Proszę o przydział w koszarach (należy posiadać łóżko lub siennik)” oznacza przydział pomieszczenia w koszarowcu. Kwaterowanie odbywa się w grupie 6-8 osób na pomieszczenie (Fot. M.Krukiewicz, Kompania Sarmacka)

5. Na miejscu dostępne będzie drewno i słoma. Jest jedno palenisko na dziedzińcu Fortu, rozpalanie następnych jest możliwe na przenośnych paleniskach i za zgodą organizatora (Powoływanie się na znajomość z organizatorem nie jest równoznaczne ze zgodą organizatora.)

6. W Forcie jest toaleta z umywalkami. Dodatkowo od 4 lipca (czwartek) do 8 lipca (poniedziałek) dostępny będzie kontener sanitarny z prysznicami i umywalkami.

Kontener sanitarny

7. Możliwe jest finansowanie stanowisk edukacyjnych i rzemieślniczych prowadzących swój program przez całą sobotę w godzinach otwarcia obiektu (Przypominam, że toporek wbity w pieniek nie jest stanowiskiem edukacyjnym profesji kata). Podlega to indywidualnym ustaleniom z organizatorem i w tym celu należy przesłać swoją ofertę na adres: m.flis@muzeumgdansk.pl

Stanowiska rzemieślnicze i edukacyjne mogą otrzymać kwaterę na parterze kamienic fortu.
Grupy zagraniczne, które mają ograniczone możliwości przejazdu z obozowiskiem mogą otrzymać jedno z pięciu pomieszczeń na piętrze kamienic. Ważna informacja – są to puste pomieszczenia bez mebli.

8. Możliwe jest częściowe dofinansowanie przejazdu większych grup osób (8+ osób). Ustalane jest to indywidualnie w oparciu o ilość osób i odległość od Gdańska (nie finansujemy biletów na kolej podmiejską SKM).

Celem przygotowania posiłków udostępniamy forteczną kuchnię. Należy posiadać własne garnki oraz talerze.

9. Wyżywienie: Udostępniamy forteczną kuchnię na potrzebę wyżywienia uczestników. Produkty należy dostarczyć we własnym zakresie. Sobotnia, wieczorna biesiada finansowana przez organizatora, przygotowanie stołów ławek, wyłożenie posiłków na talerze we własnym zakresie (Związki zawodowe kelnerów i serwisu hotelowego odmówiły udziału).

Rejestracja Uczestników / Event Registration

Głównym Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Gdańska

Przedstawicielem organizatora i głównym koordynatorem jest:
Maciej Flis, tel. +48 512418731

Wsparcie

Nie patyczkuj się z sobą, załóż konto w mediach społecznościowych i wspieraj nas przez: